Anatomia i biomechanika ścięgna Achillesa

Jacek Suchanowski Staw skokowo -goleniowy i stopa

Ścięgno Achillesa

Ścięgno Achillesa jest strukturą łączącą mięśnie łydki z kością piętową i jest najgrubszym ścięgnem ustroju człowieka. Powstaje poprzez połączenie ścięgien mięśnia płaszczkowatego i brzuchatego łydki. Jego włókna, dzięki swojej spiralnej konstrukcji, posiadają zdolność do wydłużania się oraz do uwalniania zmagazynowanej energii, która wspomaga lokomocję. Jego zerwanie dotyka najczęściej mężczyzn w przedziale wiekowym  od 30 do 50 lat..

Głównym czynnikiem prowadzącym do urazów ścięgna Achillesa jest jego regularne, powtarzające się przeciążenie. Przyczyny nadmiernego przeciążenia to przede wszystkim błędy treningowe, takie jak: zbyt szybki wzrost częstotliwości i czasu wysiłku, które mogą przekroczyć możliwości adaptacyjne ścięgna. Przy powtarzającym się obciążeniu możliwości reparacyjne nie nadążają i obszar kontuzji powiększa się. Kolejnym czynnikiem prowadzącym do przeciążeń ścięgna Achillesa jest niepoprawna technika oraz nieodpowiedni sprzęt.

Przycznami mogą być również czynniki wewnętrzne takiej jak ułożenie mięśni oraz kości w stosunku do ścięgna

Ścięgno Achillesa u mężczyzn posiada zwiększony przekrój poprzeczny, jest silniejsze oraz odporniejsze na działanie sił rozciągających niż u kobiet.

Wyzwalana siła podczas przykładowych ćwiczeń:

  • przysiad z wyskokiem 2233 N
  • skok jednonóż 3786 N
  • tzw. counter movement jump 1895

Zdjęcia: http://www.dobra-rada.pl/przyczyny-i-leczenie-zapalenia-sciegna-achillesa_535