Dieta sportowca odcinek 1 – „Ziemniak”

Jacek Suchanowski Dieta

dieta sportowca

Czy i Ty w swoim życiu spotkałeś się z przestrogą, aby nie jeść ziemniaków, bo są tuczące?
Czy podczas przygotowywania posiłku nie masz gdzieś w myślach, aby wybrać „zdrowszy” ryż, makaron czy kasze?

Ziemniaki, w dzisiejszych czasach, są najbardziej niedocenianym produktem w diecie sportowca. Kojarzą się zazwyczaj z kotletem schabowym i surówką podawanymi na niedzielnym obiedzie u babci.

Fakty są jednak takie, że ziemniaki to najlepsze i najbardziej pożyteczne żródło węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. (indeks ten świadczy o tym, że węglowodany z ziemniaków uwalniają się powoli, a nie w postaci szybkiego kopa energetycznego, który niespożytkowany może przeistoczyć się w tłuszcz).

Ziemnaki składają się w 75% z wody i posiadają około 5 razy mniej kalorii niż makarony, ryże czy kasze. Nie zawierają cholesterolu oraz stanowią bagate żródło wielu witamin (A, B1, B3, B6, D, E , a przede wszystkim witaminy C, której mają więcej niż jabłka) Dodatkowym ich atutem jest to, że są lekkostrawne i posiadają właściwości zasadotwórcze, dzięki czemu równoważą kwasotwórcze oddziaływanie mięsa, które najczęściej sąsiaduje im w posiłku.

Wartości odżywcze ziemniaków (100 g):
Energia                       około 77 kcal
Białko                          2 g
Węglowodany          19 g
Tłuszcze                     0 g
Błonnik                       3,1 g

Ziemniaki są prawie wolne od tłuszczu, ponieważ zawierają jego jedynie około  0,1 %. Stanowią obfite żródło fosforu, żelaza, manganu, wapnia, a także potasu, który obniza ciśnienie krwi.

W ten sposób ziemniaki stanowią idealny produkt do posiłku przedtrenigowego (2-3h przed ćwiczeniami) dla każdego sportowca zawodowego jak i dla osób uprawiających sport rekreacyjnie. Takim przykładowym posiłkiem będą pieczone ziemniaki z kotletem z piersi kurczaka (podawanej bez panierki) wraz z surówką z marchwil i jabłek.

dieta sportowca

http://smak-zdrowia.blogspot.com/2012/08/czy-ziemniaki-sa-tuczace-fakty-i-mity.html

 

Zdjęcie: http://www.gieldakaliska.com.pl/?site=50